امروز: سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ / 18. ذو الحجة .42 / 27. July .21
مناسبت روز
حدیث روز :

چهل حدیث از بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

چهل حدیث از بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

چهل حدیث از بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

 فرمود: کسی که بعد از خوردن غذا، دست های خود را نشوید دست هایش آلوده باشد،  چنانچه ناراحتی برایش بوجود آید  کسی جز خودش را سرزنش نکند. (کنزل العمّال: ج ۱۵، ص ۲۴۲، ح ۴۰۷۵۹-)

۲- فاطمه معصومه(س)، از دختر امام صادق (ع) روایتی نقل می کند که سلسله سندش به حضرت فاطمه زهرا (س) می رسد که آن حضرت می فرماید: حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود: «آگاه باشید! هرکس با محبّت آل محمّد ازدنیا برود شهید از دنیا رفته است. » –( عوالم العلوم، ج ٢١، ص ٣۵٣)

۳- فرمود: همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد. –(شرح نهج البلاغه ج ۲، ص ۴۴۹ – ( مجمع الزّوائد: ج ۹، ص ۱۳۲)

۴- فرمود: ما اهل بیت رسول خدا(ص) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه نیکی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی. –(شرح نهج البلاغه ج ۱۶، ص ۲۱۱)

۵- فرمود: خداوند ایمان را برای پاکی از شرک. . . و عدل و داد را برای آرامش دل ها واجب نمود. –( من لایحضره الفقیه، ج ۳، ص ۵۶۸)

 ۶- فرمود: بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند. – ( دلال الامامه ص۷۶ و ( کنزالعمال، ج ۷، ص۲۲۵)

۷- فرمود: از دنیای شما سه چیز محبوب من است: ۱- تلاوت قرآن ۲- نگاه به چهره رسول خدا ۳-انفاق در راه خدا. – ( وقایع الایام خیابانی، جلد صیام، ص۲۹۵)

۸- فرمود: خدا اطاعت و پیروی از ما اهل بیت را سبب برقراری نظم اجتماعی در امت اسلامی و امامت و رهبری ما را عامل وحدت و در امان ماندن از تفرقه ها قرار داده است. –( بحار الانوار، ج ۴۳، ص ۱۵۸)

۹- فرمود: خدای تعالی ایمان را برای پاکیزگی از شرک قرار داد، و نماز را برای دوری از تکبر و خودخواهی. –( الاحتجاج طبرسی، ج۱، ص۲۵۸)

۱۰- از حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) روایت شده که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: امام همچون کعبه است که باید به سویش روند، نه آنکه (منتظر باشند تا) او به سوی آنها بیاید. –( بحار الانوار، ج ۳۶، ص ۳۵۳)

۱۱- فرمود: خداوند جهاد را موجب عزت و هیبت اسلام، و صبر را وسیله استحقاق و شایستگی پاداش حق تعالی قرار داد. -( الاحتجاج طبرسی، ج ۱، ص ۲۵۸)

 ۱۲- فرمود: تلاوت کننده سوره حدید و واقعه و الرحمن در آسمانها و زمین اهل بهشت خوانده می شوند. –( کنزالعمال، ج ۱، ص۵۸۲)

۱۳- عبد اللّه بن مسعود گوید: روزی بر فاطمه زهراء(علیها السلام)وارد شدم و عرضه داشتم: همسرت کجا است؟ فرمود: همراه جبرائیل به آسمان عروج نموده است، گفتم: برای چه موضوعی؟ فرمود: بین عدّه ای از ملائکه الهی مشاجره ای شده است؛ و تقاضا کرده اند یک نفر از آدم ها بین ایشان حکم و قضاوت نماید؛ و خداوند به ملائکه وحی فرستاد: خودتان یک نفر را انتخاب نمائید؛ و آن ها هم حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) را برگزیدند. ( الاختصاص شیخ مفید: ص ۲۱۳، س ۷، – بحارالأنوار: ج ۳۷، ص ۱۵۰، ح ۱۵)

۱۴–   حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در تعریف امام علی (علیه السلام) فرمود: او پیشوائی الهی و ربّانی است، تجسّم نور و روشنائی است، مرکز توجّه تمامی موجودات و عارفان است، فرزندی پاک از خانواده پاکان می باشد، گوینده ای حقّ گو و هدایتگر است، او مرکز و محور امامت و رهبریت است. ( ریاحین الشّریعه: ج ۱، ص ۹۳-)

۱۵- فرمود: حضرت محمّد (صلی الله علیه وآله) و علی (علیه السلام)، والِدَین این امّت هستند، چنانچه از آن دو پیروی کنند آن ها را از انحرافات دنیوی و عذاب همیشگی آخرت نجات می دهند؛ و از نعمت های متنوّع و وافر بهشتی بهره مندشان می سازند. – ( تفسیر الإمام العسکری (علیه السلام): ص ۳۳۰، ح ۱۹۱، بحارالأنوار: ج ۲۳، ص ۲۵۹، ح ۸-)

۱۶- فرمود: خداوندا، به حقّ اولیاء و مقرّبانی که آن ها را برگزیده ای، و به گریه فرزندانم پس از مرگ و جدائی من با ایشان، از تو می خواهم گناه خطاکاران شیعیان و پیروان ما را ببخشی. – ( الکوکب الدّری: ج ۱، ص ۲۵۴-)

۱۷- فرمود: شیعیان و پیروان ما، و همچنین دوستداران اولیاء ما و آنان که دشمن دشمنان ما باشند، نیز آن هائی که با قلب و زبان تسلیم ما هستند بهترین افراد بهشتیان خواهند بود. – ( بحارالأنوار: ج ۶۸، ص ۱۵۵، س ۲۰، ضمن حدیث – ۱۱)

۱۸- فرمود: ای پسر خطّاب! سوگند به خداوند، اگر ناپسند نمی داشتم که عذاب الهی بر بی گناهی، نازل گردد؛ متوجّه می شدی که خدا را قسم می دادم و نفرین می کردم. و می دیدی چگونه دعایم سریع مستجاب می گردید.( اصول کافی: ج ۱، ص ۴۶۰، – بیت الأحزان: ص ۱۰۴، – بحارالأنوار: ج ۲۸، ص ۲۵۰، ح ۳۰)

۱۹- فرمود: پس از ماجرای هجوم به خانه حضرت، خطاب به ابوبکر کرد و فرمود: به خدا سوگند، دیگر با تو سخن نخواهم گفت، سوگند به خدا، در هر نمازی تو را نفرین خواهم کرد. – ( صحیح مسلم: ج ۲، ص ۷۲، – ( صحیح بخاری: ج ۶، ص ۱۷۶-)

 ۲۰- فرمود: هنگامی که ابوبکر و عمر به ملاقات حضرت آمدند فرمود: خدا و ملائکه را گواه می گیرم که شما مرا خشمناک کرده و آزرده اید، و مرا راضی نکردید، و چنانچه رسول خدا را ملاقات کنم شکایت شما دو نفر را خواهم کرد.( بحارالأنوار: ج ۲۸، ص ۳۰۳، – ( صحیح مسلم: ج ۲، ص ۷۲، – ( بخاری: ج ۵، ص ۵-)

 ۲۱- فرمود: افرادی که عهد خدا و پیامبر خدا را درباره امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) شکستند، و در حقّ من ظلم کرده و ارثیه ام را گرفتند و نامه پدرم را نسبت به فدک پاره کردند، نباید بر جنازه من نماز بگذارند. –( بیت الأحزان: ص ۱۱۳، – کشف الغمّه: ج ۲، ص ۴۹۴)

۲۲- فرمود: خطاب به مهاجرین و انصار کرد و فرمود: از من دور شوید و مرا به حال خود رها کنید، با آن همه بی تفاوتی و سهل انگاری هایتان، عذری برای شما باقی نمانده است. آیا پدرم در روز غدیر خم برای کسی جای عذری باقی گذاشت؟ – (الخصال: ج ۱، ص ۱۷۳، – الاحتجاج: ج ۱، ص ۱۴۶-)

۲۳- فرمود: خداوند سبحان، ایمان و اعتقاد را برای طهارت از شرک و نجات از گمراهی ها و شقاوت ها قرار داد. و نماز را برای خضوع و فروتنی و پاکی از هر نوع تکبر، مقرّر نمود. و زکات (و خمس) را برای تزکیه نفس و توسعه روزی تعیین نمود. و روزه را برای استقامت و اخلاص در اراده، لازم دانست. و حجّ را برای استحکام أساس شریعت و بناء دین اسلام واجب نمود. – (ریاحین الشّریعه: ج ۱، ص ۳۱۲، – فاطمه الزّهراء (س) ص ۳۶۰، – خطبه آنحضرت.الا حتجاج طبرسی، ج ۱-)

۲۴- فرمود: ای ابا الحسن!  همسرم ، همانا رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم با من عهد بست و اظهار نمود: من اوّل کسی هستم از اهل بیتش که به او ملحق می شوم و چاره ای از آن نیست، پس تو صبر نما و به قضا و مقدّرات الهی خوشنود باش. (بحارالأنوار: ج ۴۳، ص ۲۰۰، ح ۳۰٫)

۲۵- فرمود: هر که بر پدرم  رسول خدا  و بر من به مدّت سه روز سلام کند خداوند بهشت را برای او واجب می گرداند. راوی گوید: عرضه داشتم: آیا در زمان حیات و زنده بودن؟ فرمود: چه در زمان حیات ما باشد؛ و یا پس از مرگ. ( بحارالأنوار: ج ۴۳، ص ۱۸۵، ح ۱۷-)

 ۲۶- فرمود: تبسّم و شادمانی در برابر مؤمن موجب دخول در بهشت خواهد گشت، و نتیجه تبسّم در مقابل دشمنان و مخالفان سبب ایمنی از عذاب خواهد بود. ( تفسیر الإمام العسکری (ع) ص ۳۵۴، ح ۲۴۳، – مستدرک الوسائل: ج ۱۲، ص ۲۶۲، – بحار: ج ۷۲، ص ۴۰۱، ح ۴۳-)

 ۲۷- فرمود: بهترین چیز برای حفظ شخصیت زن آن است که مردی را نبیند و نیز مورد مشاهده مردان قرار نگیرد. – ( بحارالأنوار: ج ۴۳، ص ۵۴، ح ۴۸-)

۲۸- فرمود: ضمن وصیتی به همسرش اظهار داشت: مرا پس از مرگم فراموش نکن؛ و به زیارت و دیدار من  بر سر قبرم  بیا. – ( زهره الرّیاض  کوکب الدّری: ج ۱، ص ۲۵۳)

 ۲۹- فرمود: در آخرین روزهای عمر پر برکتش ضمن وصیتی به اسماء فرمود: من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند. و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران تعریف می نمایند. مرا بر تخت  و بلانکاردی  که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده  بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن ، خداوند تو را از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید. -( تهذیب الأحکام: ج۱، ص ۴۲۹، – کشف الغمّه: ج ۲، ص ۶۷، – بحار: ج ۴۳، ص ۱۸۹، ح ۱۹)

 ۳۰- فرمود: مرد نابینائی وارد منزل شد و حضرت زهراء (علیها السلام)پنهان گشت، وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) علّت آن را جویا شد؟ در پاسخ پدر اظهار داشت: اگر آن نابینا مرا نمی بیند، من او را می بینم، دیگر آن که مرد، حسّاس است و بوی زن را استشمام می کند. – ( بحارالأنوار: ج ۴۳، ص ۹۱، ح ۱۶، – إحقاق الحقّ: ج ۱۰، ص ۲۵۸)

۳۱- فرمود: بعد از جریان غصب فدک و احتجاج حضرت، بعضی از زنان مهاجر و انصار به منزل حضرت آمدند و احوال وی را جویا شدند، حضرت در پاسخ فرمود: به خداوند سوگند، دنیا را آزاد کردم و هیچ علاقه ای به آن ندارم، همچنین دشمن و مخالف مردان شما خواهم بود. – ( دلائل الإمامه: ص ۱۲۸، ح ۳۸، معانی الأخبار: ص ۳۵۵، ح ۲)

 ۳۲- فرمود: اگر آنچه را که ما  اهل بیت عصمت و طهارت  دستور داده ایم عمل کنی و از آنچه نهی کرده ایم خودداری نمائی، تو از شیعیان ما هستی وگرنه، خیر. – ( تفسیر الإمام العسکری (علیه السلام): ص ۳۲۰، ح ۱۹۱-)

۳۳- در آخرین لحظات عمرش به همسر خود چنین سفارش نمود: پس از من با دختر خواهرم أمامه ازدواج نما، چون که او نسبت به فرزندانم مانند خودم دلسوز و متدین است. همانا مردان در هر حال، نیازمند به زن می باشند. – ( بحارالأنوار: ج ۴۳، ص ۱۹۲، ح ۲۰، – أعیان الشّیعه: ج ۱، ص ۳۲۱-)

۳۴- فرمود: همیشه در خدمت مادر و پای بند او باش، چون بهشت زیر پای مادران است؛ و نتیجه آن نعمت های بهشتی خواهد بود. – ( کنزل العمّال: ج ۱۶، ص ۴۶۲، ح ۴۵۴۴۳-)

 ۳۵- فرمود: روزه داری که زبان و گوش و چشم و دیگر اعضاء و جوارح خود را کنترل ننماید هیچ سودی از روزه خود نمی برد. – ( مستدرک الوسائل: ج ۷، ص ۳۳۶، ح ۲، – بحارالأنوار: ج ۹۳، ص ۲۹۴، ح ۲۵)

۳۶- فرمود: آنچه را امام علی (علیه السلام)  نسبت به دفن رسول خدا و جریان بیعت  انجام داد، وظیفه الهی او بوده است، و آنچه را دیگران انجام دادند خداوند آن ها را محاسبه و مجازات می نماید. -( الإمامه والسّیاسه: ص ۳۰، – بحارالأنوار: ج ۲۸، ص ۳۵۵، ح ۶۹-)

۳۷- فرمود: کسی که عبادت خالص خود را به خداوند متعال تقدیم می کند (و فقط برای رضای او عمل می کند﴾ خداوند نیز بهترین مصلحت خود را بر او نازل می کند. – ( تحف العقول ص۹۶۰)

۳۸- فرمود: روز جمعه نزدیک غروب آفتاب به غلام خود می فرمود: بالای پشت بام برو، هر موقع نصف خورشید غروب کرد مرا خبر کن تا برای خود  و دیگران  دعا کنم. ( دلائل الإمامه: ص ۷۱، س ۱۶، معانی الأخبار: ص ۳۹۹، ضمن ح ۹)

۳۹- فرمود: همانا خداوند متعال تمامی گناهان بندگانش را می آمرزد و از کسی باکی نخواهد داشت. –فرمود: کسی که عبادت خالص خود را به خداوند متعال تقدیم می کند (و فقط برای رضای او عمل می کند﴾ خداوند نیز بهترین مصلحت خود را بر او نازل می کند. (تحف العقول ص۹۶۰–تفسیر التّبیان: ج ۹، ص ۳۷، س ۱۶)

 ۴۰- فرمود: هر شخصی نسبت به مرکب سواری، و فرش منزل خود و برگزاری نماز در آن از دیگری در أُلویت است، مگر آن که دیگری امام جماعت باشد و مردم بخواهند با او نماز جماعت را إقامه نمایند. – (مجمع الزّوائد: ج ۸، ص ۱۰۸ – – مسند فاطمه: ص ۳۳ و ۵۲-)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برگرفته از سایت حوزه:https://hawzah.net/fa/Note/View/53278

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجمع جوانان صاحب الزمان عج الله ( سلورد ) بردسیر میباشد .

کشکول معرفت
قالب وردپرسقالب وردپرس